Siłowniki i agregaty hydrauliczne – podobieństwa oraz różnice

Home  /  Bez kategorii  /  Siłowniki i agregaty hydrauliczne – podobieństwa oraz różnice

Siłowniki i agregaty hydrauliczne – podobieństwa oraz różnice

by admin Wrzesień 11, 2017

 

Współcześnie w gałęziach przemysłowych coraz częściej wykorzystuje się energię hydrauliczną cieczy oraz gazów. Szeroko pojęta hydraulika daje bowiem ogromne możliwości, dlatego właśnie jest tak chętnie wykorzystywana. Aby mogła jednak działać w sposób poprawny konieczne jest zastosowanie siłowników oraz agregatów hydraulicznych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym polega działanie obydwu tych urządzeń, jakie różnice oraz podobieństwa występują w ich budowie. Zapraszamy do lektury!

 

13276(16)
Zacznijmy od agregatów hydraulicznych
Ich działanie jest bardzo zbliżone do agregatów prądotwórczych. Jego zadaniem jest bowiem dostarczanie do wszelkich maszyn niezbędnej do działania energii. Tworzy nierozerwalną całość z takimi maszynami jak na przykład prasy hydrauliczne, windy osobowe, urządzenia dźwigowe, koparki czy młoty pneumatyczne. Do wytwarzania tej energii wykorzystuje się ciecze oraz gazy pod odpowiednim ciśnieniem. Substancje te nazywane są fachowo czynnikiem roboczym.

 
O szczegółowe informacje na temat agregatów postanowiliśmy zapytać eksperta. Oto informacje, które udało nam się uzyskać:
„Agregat hydrauliczny wbrew pozorom nie funkcjonuje bez jakiegokolwiek źródła zasilania. Musi mieć stały dostęp do energii elektrycznej, choć obecnie już nie we wszystkich przypadkach. Oddzielne źródło zasilania stanowi gwarancję poprawnego działania”.

 

13276(15)
Kupując agregaty np.w http://brydexb.pl do wyboru mamy zarówno mobilne, które dzięki stosunkowo niewielkim gabarytom można swobodnie przewozić, jak i stacjonarne, które stacjonują w jednym, ściśle określonym miejscu. W przypadku agregatów mobilnych ich dodatkowym źródłem energii bardzo często jest benzyna lub olej napędowy, co znacznie ułatwia wykorzystywanie agregatów w warunkach plenerowych.

 
Nowoczesne modele agregatów można znaleźć na tej stronie – agregaty hydrauliczne.
Skoro wiemy już na czym polega działanie agregatów hydraulicznych przejdźmy do omówienia drugiego zagadnienia jakim są siłowniki hydrauliczne.

 

13276(14)
Zgodnie z ogólnodostępną definicją są to cylindryczne urządzenia, które dostarczoną z agregatu energię wykorzystują do wytworzenia ruchu posuwistego. Siłowniki te możemy znaleźć w takich urządzeniach jak na przykład: koparki, dźwigi, wywrotki, urządzenia transportu bliskiego i wiele innych. Co ciekawe, w obrębie siłowników wyodrębniamy dwa różne modele:

  • pierwszym z nich jest siłownik jednostronnego działania – czynnik roboczy skonstruowany jest w nich w taki sposób, że jedyną możliwością jest wytworzenie posuwistego ruchu jednostronnego.
  • drugim z kolei jest siłownik dwustronnego działania – skonstruowany w taki sposób, że siłownik wytwarza ruch w dwóch przeciwstawnych względem siebie kierunkach.
    Pierwszy typ siłowników znajdziemy w takich urządzeniach jak na przykład młot pneumatyczny. Drugi w ciężkich maszynach, do których zaliczymy między innymi koparki i dźwigi.

 

13276(13)
Jakie różnice i podobieństwa występują pomiędzy siłownikami a agregatami hydraulicznymi?
Podobieństwa są widoczne już na pierwszy rzut oka. Widzimy bowiem, że obydwie konstrukcje odpowiedzialne są za przetwarzanie jednego typu energii w inny. Różnice polegają właśnie na rodzajach energii. Agregaty przetwarzają bowiem energię elektryczną lub pochodzącą ze spalania paliwa na energię hydrauliczną a siłowniki z kolei przetwarzają energię elektryczną w kinetyczną.

 

Możliwość komentowania Siłowniki i agregaty hydrauliczne – podobieństwa oraz różnice została wyłączona
Comments are closed.