Operator koparki – jak nim zostać i na czym polega jego praca?

Home  /  Bez kategorii  /  Operator koparki – jak nim zostać i na czym polega jego praca?

Operator koparki – jak nim zostać i na czym polega jego praca?

by admin Listopad 19, 2017

 

Eksperci, którzy na bieżąco obserwują zmiany zachodzące na rynku pracy jednoznacznie twierdzą, że największe szanse na atrakcyjne zatrudnienie mają dzisiaj przedstawiciele zawodów budowlanych. Mowa tu między innymi o operatorach koparek i koparko-ładowarek. Jak można zdobyć stosowne uprawnienia i jak wygląda codzienna praca operatora? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy!
Na początek jednak odrobina teorii
Maszyny kopiące, czyli popularne koparki oraz koparko ładowarki to zaawansowane technologicznie urządzenia, których obsługa wymaga ogromnej precyzji, wyczucia, dokładności i odpowiedniej koordynacji ruchowej. Tutaj nie ma miejsca na przecenianie swoich możliwości, udowadnianie, że umiejętności są większe niż te, którymi faktycznie się dysponuje. Nadmierna brawura może doprowadzić między innymi do:

  • uszkodzenia maszyny
  • zagrożenia bezpieczeństwu operatora
  • stworzenia zagrożenia dla osób pracujących w pobliżu miejsca wykopów i pracy koparek.

Jak wygląda codzienność pracy operatora?
To w dużej mierze zależne jest od specyfikacji firmy, w której znajdzie zatrudnienie. Przykładowe informacje na ten temat można znaleźć na przykład tu – koparki.
Przeglądając podobne oferty można również zauważyć, że usługi koparką są często nierozerwalnie połączone z pracą dźwigów. Operatorzy obydwu maszyn muszą jednak posiadać zupełnie inne uprawnienia, dlatego w dalszym ciągu będziemy skupiać się na działalności operatorów samych maszyn kopiących.

 


Od czego rozpoczyna się zdobywanie uprawnień?
Jak w każdym przypadku – od teorii. Początkujący przedstawiciel zawodu musi poznać:

  • specyfikację i podstawową budowę koparki
  • zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy
  • potencjalne zagrożenia i sposoby rozwiązywania nieoczekiwanych problemów.
  • Wobec kandydatów stawiane są również pewne wymagania. Podstawowym jest posiadanie przez kursantów aktywnego prawa jazdy kategorii B. Koparki często poruszają się po drogach publicznych, dlatego wymóg ten jest oczywiście całkowicie zasadny.
  • Ponadto sprawdza się również predyspozycje psychiczne oraz fizyczne kursanta podczas badań lekarskich, które jednoznacznie stwierdzają brak przeciwwskazań medycznych do wykonywania zawodu.
  • Po krótkim kursie teoretycznym przychodzi czas na nabywanie umiejętności praktycznych. Pod okiem instruktora młodzi kursanci uczą się wykonywania podstawowych manewrów w różnych warunkach, z którymi będą spotykać się także podczas pracy zawodowej.
  • Zwieńczeniem kursu jest pozytywne przedłożenie egzaminu teoretycznego i praktycznego przed powołaną ku temu komisją. Jej członkowie ocenią czy potencjalny kandydat ma szansę poradzić sobie z realną pracą w zawodzie. Jeśli tak, to wydają pozytywną decyzję oraz stosowne dokumenty, które otwierają drzwi do dalszej kariery zawodowej.

 

Usługi koparką są często nierozerwalnie połączone z pracą dźwigów - tłumaczy fachowiec.12119999(1)

Usługi koparką są często nierozerwalnie połączone z pracą dźwigów.

 

Na tym jednak nauka się nie kończy
Wszyscy specjaliści jednoznacznie zalecają, ażeby początkujący operatorzy nie porywali się nigdy z przysłowiową motyką na słońce. Bardzo ważne na tym etapie jest stopniowe zdobywanie doświadczenia – najlepiej pod okiem wykwalifikowanego operatora z branży. W tym celu warto odbyć staż zawodowy w firmie, która na co dzień świadczy usługi z zakresu robót ziemnych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu usługi nie powinno to sprawiać większych problemów.

 

Możliwość komentowania Operator koparki – jak nim zostać i na czym polega jego praca? została wyłączona
Comments are closed.